Data i flere filformater - med en nøjagtighed ned til 1 cm
Munck Forsyningsledninger har udviklet et GPS baseret opmålings- og indmålingsssystem, til ledningsregistrering, der forenkler processen fra opmåling til fakturering samt fra indmåling til dokumentation.
Opmålingen foretages elektronisk og konverteres over i et faktureringssystem. Målingerne lægges geografisk korrekt ind på tegningerne. Herved er der baseret et solidt grundlag for efterdokumentation.
Der genereres et fakturabilag i Excel ud fra den detaljerede opmåling. Derved sikres, at alle mængder kommer ind i regnearket, og Excel udregner herefter en pris på det opmålte.
Data fra indmåling leveres med en nøjagtighed ned til 1 cm, og kan afleveres i flere filformater – her kan bl.a. nævnes DSFL, DSL og DXF.
Herudfra kan ledningsejeren nemt lægge oplysningerne ind i deres eget system.
Vi indmåler i det europæiske referencesystem (system 32) ETRS89 (European Terrestrial Reference System 1989) som er det grundlæggende 3-dimensionale referencesystem til kortlægning i Danmark.
|